CUI Inc. PYBE20-Q24-D12
Part No.:
PYBE20-Q24-D12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AetrixPYBE20-Q24-D12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Comments
PYBE20-Q24-D12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PYBE20 (20W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
834mA, 834mA
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
88%