Recom Power R09P15S/P/R8
Part No.:
R09P15S/P/R8
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixR09P15S/P/R8.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
Comments
R09P15S/P/R8 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
8.1V
Voltage - Input (Max):
9.9V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
66mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
8 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
83%