Recom Power R12P12S/P/R8
Part No.:
R12P12S/P/R8
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixR12P12S/P/R8.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
R12P12S/P/R8 Specifications
Series:
ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
8 kV
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%