Recom Power R15P212S/P/X2/R6.4
Part No.:
R15P212S/P/X2/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixR15P212S/P/X2/R6.4.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Comments
R15P212S/P/X2/R6.4 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RxxP2xx/R (2W)
Package/Case:
7-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
167mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
6.4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
87%