Recom Power R1D10-123.3
Part No.:
R1D10-123.3
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module
Datasheet:
AetrixR1D10-123.3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Comments
R1D10-123.3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE R1D (1W)
Package/Case:
10-SMD Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
-3.3V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
152mA, 152mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
75%