Recom Power R1S8-053.3-R
Part No.:
R1S8-053.3-R
Datasheet:
AetrixR1S8-053.3-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Comments
R1S8-053.3-R Specifications
Series:
ECONOLINE R1S (1W)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
303mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
75%