Recom Power R1Z-243.3/HP-R
Part No.:
R1Z-243.3/HP-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixR1Z-243.3/HP-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Comments
R1Z-243.3/HP-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE R1Z (1W)
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
22.8V
Voltage - Input (Max):
25.2V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
200mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Efficiency:
60%