Recom Power R2D12-1512/HP-R
Part No.:
R2D12-1512/HP-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
AetrixR2D12-1512/HP-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Comments
R2D12-1512/HP-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE R2D (2W)
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA, 83mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
83%