Recom Power R2D12-2412/P
Part No.:
R2D12-2412/P
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
AetrixR2D12-2412/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Comments
R2D12-2412/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE R2D (2W)
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA, 83mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
83%