Recom Power R2M-483.3S/SMD
Part No.:
R2M-483.3S/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixR2M-483.3S/SMD.pdf
Description:
2W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE' S
Comments
R2M-483.3S/SMD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
R2M (2W)
Package/Case:
7-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
1.65 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
78%