Recom Power R2S12-153.3/HP-R
Part No.:
R2S12-153.3/HP-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
AetrixR2S12-153.3/HP-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Comments
R2S12-153.3/HP-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE R2S (2W)
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
606mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
70 ~ 75%