Recom Power R2SX-053.3/H-R
Part No.:
R2SX-053.3/H-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixR2SX-053.3/H-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Comments
R2SX-053.3/H-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE R2SX (2W)
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
606mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
79%