Recom Power RB-053.3D/HP
Part No.:
RB-053.3D/HP
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixRB-053.3D/HP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Comments
RB-053.3D/HP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RB (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
-3.3V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
152mA, 152mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
70%