Recom Power RB-053.3D/P
Part No.:
RB-053.3D/P
Datasheet:
AetrixRB-053.3D/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Comments
RB-053.3D/P Specifications
Series:
ECONOLINE RB (1W)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
152mA, 152mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
70%