Recom Power RE-053.3S/P
Part No.:
RE-053.3S/P
Datasheet:
AetrixRE-053.3S/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Comments
RE-053.3S/P Specifications
Series:
ECONOLINE RE (1W)
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
303mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
75%