Recom Power RE-243.3S/P
Part No.:
RE-243.3S/P
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixRE-243.3S/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Comments
RE-243.3S/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RE (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
303mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
75%