Recom Power REC5-123.3SRW/H/B/SMD
Part No.:
REC5-123.3SRW/H/B/SMD
Package:
24-SMD Module, 18 Leads
Datasheet:
AetrixREC5-123.3SRW/H/B/SMD.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Comments
REC5-123.3SRW/H/B/SMD Specifications
Series:
ECONOLINE REC5 (5W)
Package/Case:
24-SMD Module, 18 Leads
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
5 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Efficiency:
77%