Recom Power REM2-053.3D
Part No.:
REM2-053.3D
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixREM2-053.3D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Comments
REM2-053.3D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
MEDLINE REM2 (2W)
Package/Case:
8-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
-3.3V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
303mA, 303mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
5.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
OCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency:
79%