Recom Power REM2-123.3S
Part No.:
REM2-123.3S
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixREM2-123.3S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Comments
REM2-123.3S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
MEDLINE REM2 (2W)
Package/Case:
8-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
606mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
5.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
OCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency:
77%