Recom Power REM2-153.3S
Part No.:
REM2-153.3S
Package:
8-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixREM2-153.3S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Comments
REM2-153.3S Specifications
Series:
MEDLINE REM2 (2W)
Package/Case:
8-SIP Module, 4 Leads
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
606mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
5.2 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency:
77%