Recom Power RHV2-0524S/R20
Part No.:
RHV2-0524S/R20
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
16-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixRHV2-0524S/R20.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 2W
Comments
RHV2-0524S/R20 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RHV2 (2W)
Package/Case:
16-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
20 kV
Applications:
ITE (Commercial), Laboratory
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
81%