Recom Power RHV2-2412D/R20
Part No.:
RHV2-2412D/R20
Package:
16-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixRHV2-2412D/R20.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Comments
RHV2-2412D/R20 Specifications
Series:
ECONOLINE RHV2 (2W)
Package/Case:
16-SIP Module, 5 Leads
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Current - Output (Max):
84mA, 84mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
20 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
81%