Recom Power RHV3-2405D/R20
Part No.:
RHV3-2405D/R20
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
16-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixRHV3-2405D/R20.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 3W
Comments
RHV3-2405D/R20 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RHV3 (3W)
Package/Case:
16-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
300mA, 300mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
20 kV
Applications:
ITE (Commercial), Laboratory
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
Efficiency:
80%