Recom Power RKZ-152005D/H
Part No.:
RKZ-152005D/H
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixRKZ-152005D/H.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 20V -5V 2W
Comments
RKZ-152005D/H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RKZ-xx2005D (2W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
20V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
50mA, 200mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
86%