Recom Power RO-053.3S/HP
Part No.:
RO-053.3S/HP
Datasheet:
AetrixRO-053.3S/HP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Comments
RO-053.3S/HP Specifications
Series:
ECONOLINE RO (1W)
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
303mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
75%