Recom Power RPMH12-0.5-CT
Part No.:
RPMH12-0.5-CT
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
25-BLGA Module
Datasheet:
AetrixRPMH12-0.5-CT.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V
Comments
RPMH12-0.5-CT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
INNOLINE RPMH-0.5
Package/Case:
25-BLGA Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
65V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
82%