Recom Power RSO-123.3D
Part No.:
RSO-123.3D
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
AetrixRSO-123.3D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Comments
RSO-123.3D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RSO (1W)
Package/Case:
8-SIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
-3.3V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
150mA, 150mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
72%