Recom Power RV-053.3D/P
Part No.:
RV-053.3D/P
Datasheet:
AetrixRV-053.3D/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Comments
RV-053.3D/P Specifications
Series:
ECONOLINE RV (2W)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
-3.3V
Current - Output (Max):
300mA, 300mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
6 kV
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
75%