Recom Power RV-3.33.3S/P
Part No.:
RV-3.33.3S/P
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 14 Leads
Datasheet:
AetrixRV-3.33.3S/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Comments
RV-3.33.3S/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RV (2W)
Package/Case:
24-DIP Module, 14 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3V
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
6 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
75%