Recom Power RW2-053.3D
Part No.:
RW2-053.3D
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
16-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixRW2-053.3D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Comments
RW2-053.3D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RW2 (2W)
Package/Case:
16-DIP Module, 6 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
-3.3V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
250mA, 250mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C