Recom Power RW-483.3S/SMD
Part No.:
RW-483.3S/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-SMD Module, 13 Leads
Datasheet:
AetrixRW-483.3S/SMD.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Comments
RW-483.3S/SMD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RW-S (3W)
Package/Case:
24-SMD Module, 13 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
72V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
650mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
Efficiency:
73%