Samtec Inc. SFSD-20-28-F-03.26-S
Part No.:
SFSD-20-28-F-03.26-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixSFSD-20-28-F-03.26-S.pdf
Description:
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
Comments
SFSD-20-28-F-03.26-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ SFSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Individual Wire Leads
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
Length:
0.272' (82.80mm, 3.26")