Samtec Inc. SFSS-20-28-G-07.87-SR
Part No.:
SFSS-20-28-G-07.87-SR
Datasheet:
AetrixSFSS-20-28-G-07.87-SR.pdf
Description:
SINGLE ROW DISCRETE WIRE ASSEMBL
Comments
SFSS-20-28-G-07.87-SR Specifications
Series:
Tiger Eye™ SFSS
Connector Type:
Socket to Individual Wire Leads
Number of Positions:
20
Number of Rows:
1
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
Length:
0.656' (199.90mm, 7.87")