Samtec Inc. SFSST-02-28-G-10.00-SR
Part No.:
SFSST-02-28-G-10.00-SR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixSFSST-02-28-G-10.00-SR.pdf
Description:
SINGLE ROW DISCRETE FEP WIRE
Comments
SFSST-02-28-G-10.00-SR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ SFSST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Individual Wire Leads
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
Length:
0.833' (254.00mm, 10.00")