SiTime SIT8008BC-72-XXN-38.400000
Part No.:
SIT8008BC-72-XXN-38.400000
Manufacturer:
SiTime
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
AetrixSIT8008BC-72-XXN-38.400000.pdf
Description:
MEMS OSC XO38.4MHZ SMD
Comments
SIT8008BC-72-XXN-38.400000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SiTime
Series:
SiT8008B
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
38.4 MHz
Function:
Output:
HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:
2.5V ~ 3.3V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
4.5mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-PQFN (2x1.6)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)