SiTime SIT9001AC-23-33E2-12.00000T
Part No.:
SIT9001AC-23-33E2-12.00000T
Manufacturer:
SiTime
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
AetrixSIT9001AC-23-33E2-12.00000T.pdf
Description:
MEMS OSC XO 12.0000MHZ LVCMOS
Comments
SIT9001AC-23-33E2-12.00000T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SiTime
Series:
SiT9001
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
12 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
LVCMOS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
27mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SMD (3.2x2.5)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)