Samtec Inc. TCMD-20-D-12.00-01
Part No.:
TCMD-20-D-12.00-01
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixTCMD-20-D-12.00-01.pdf
Description:
CABLE ASSEM 2MM 40POS M-M 12"
Comments
TCMD-20-D-12.00-01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ TCMD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug to Plug
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable:
0.039" (1.00mm)
Length:
1.00' (304.80mm)