Samtec Inc. TCSD-10-D-10.10-01-N
Part No.:
TCSD-10-D-10.10-01-N
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixTCSD-10-D-10.10-01-N.pdf
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Comments
TCSD-10-D-10.10-01-N Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ TCSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Socket
Number of Positions:
20
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable:
0.039" (1.00mm)
Length:
0.842' (256.54mm, 10.10")