Samtec Inc. TCSD-12-D-04.25-01-N-R
Part No.:
TCSD-12-D-04.25-01-N-R
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixTCSD-12-D-04.25-01-N-R.pdf
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Comments
TCSD-12-D-04.25-01-N-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ TCSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions:
24
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable:
0.039" (1.00mm)
Length:
0.354' (107.95mm, 4.25")