Samtec Inc. TCSD-17-D-07.87-01-F-N-R
Part No.:
TCSD-17-D-07.87-01-F-N-R
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixTCSD-17-D-07.87-01-F-N-R.pdf
Description:
IDC SOCKET CABLE ASSEMBLIES, 2.0
Comments
TCSD-17-D-07.87-01-F-N-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ TCSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions:
34
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable:
0.039" (1.00mm)
Length:
0.656' (200.00mm, 7.87")