CUI Inc. V7803-500-SMT-TR
Part No.:
V7803-500-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixV7803-500-SMT-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Comments
V7803-500-SMT-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
V78-500-SMT
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
28V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
1.65 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OTP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
90%