CUI Inc. V7809-500
Part No.:
V7809-500
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
AetrixV7809-500.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 9V 4.5W
Comments
V7809-500 Specifications
Series:
V78-500
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Min):
11V
Voltage - Input (Max):
32V
Voltage - Output 1:
9V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
4.5 W
Features:
OTP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
95%