CUI Inc. V78E06-1000-SMT-TR
Part No.:
V78E06-1000-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 8 Leads
Datasheet:
AetrixV78E06-1000-SMT-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 6.5V 6.5W
Comments
V78E06-1000-SMT-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
V78E-1000-SMT
Package/Case:
10-SMD Module, 8 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
6.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
6.5 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
93%