CUI Inc. VAWQ3-Q24-S3R3H
Part No.:
VAWQ3-Q24-S3R3H
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 15 Leads
Datasheet:
AetrixVAWQ3-Q24-S3R3H.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Comments
VAWQ3-Q24-S3R3H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VAWQ3 (3W)
Package/Case:
24-DIP Module, 15 Leads
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Efficiency:
70%