CUI Inc. VBT2-S12-S15-SMT-TR
Part No.:
VBT2-S12-S15-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
14-SMD Module, 12 Leads
Datasheet:
AetrixVBT2-S12-S15-SMT-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 2W
Comments
VBT2-S12-S15-SMT-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VBT2-SMT (2W)
Package/Case:
14-SMD Module, 12 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
133mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
85%