CUI Inc. VEFT1-S5-S12-SMT-TR
Part No.:
VEFT1-S5-S12-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
AetrixVEFT1-S5-S12-SMT-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
VEFT1-S5-S12-SMT-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VEFT1-SMT (1W)
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
78%