CUI Inc. VHD1-S12-S12-DIP
Part No.:
VHD1-S12-S12-DIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 14 Leads
Datasheet:
AetrixVHD1-S12-S12-DIP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
VHD1-S12-S12-DIP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VHD1-DIP (1W)
Package/Case:
24-DIP Module, 14 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
74%