CUI Inc. VHD1-S5-S12-DIP
Part No.:
VHD1-S5-S12-DIP
Datasheet:
AetrixVHD1-S5-S12-DIP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
VHD1-S5-S12-DIP Specifications
Series:
VHD1-DIP (1W)
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
6 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
74%