CUI Inc. VIBLSD1-S12-S12-DIP
Part No.:
VIBLSD1-S12-S12-DIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
14-DIP Module (300 mil, 5 Leads)
Datasheet:
AetrixVIBLSD1-S12-S12-DIP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
VIBLSD1-S12-S12-DIP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VIBLSD1-DIP (1W)
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
11.4V
Voltage - Input (Max):
12.6V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
72%