CUI Inc. VIBLSD1-S5-S24-DIP
Part No.:
VIBLSD1-S5-S24-DIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
14-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixVIBLSD1-S5-S24-DIP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 1W
Comments
VIBLSD1-S5-S24-DIP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VIBLSD1-DIP (1W)
Package/Case:
14-DIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
68%